Reklam Nedir? Reklamı Anlamı ve Tanımı

Reklam Nedir? Reklamı Anlamı ve Tanımı

Tanım: Reklam nedir, müşteri ve alıcı açısından bir ürün veya hizmetin kullanıcıları ile iletişim kurma aracıdır. Reklamlar, Reklamcılık ajansları tarafından tanımlandığı gibi, reklamları gönderenler tarafından ödenen ve onları alan kişileri bilgilendirme amaçlı mesajlardır.

Açıklama: İnsanlar farkında olmasa da reklam her zaman her yerde mevcuttur. Günümüz dünyasında reklam nedir, reklam mesaj iletmek için mümkün olan her medyayı kullanır. Bunu televizyon, (gazete, dergi vs.), Radyo, basın, internet, doğrudan satış, istifleme, postalar, yarışmalar, sponsorluklar başta; posterler, giysiler, etkinlikler, renkler, sesler, görseller ve hatta insanlar aracılığıyla yapar.

Reklam endüstrisi, reklam veren şirketlerden, reklamları oluşturan ajanslardan, reklamları taşıyan medyadan ve metin editörleri başta olmak üzere; görselleştiriciler, marka yöneticileri, araştırmacılar, yaratıcı beyinlerle tasarımcılar gibi çok sayıda insandan oluşur. Kendisinin veya ürünlerinin reklamını yapması gereken bir şirket ya da bir reklam ajansı tutar.

Şirket reklamcılık ajansı, marka imajı arkasındaki idealler ve değerler ile hedef segmentler vs hakkında müşteri veya alıcılara bilgi verir. Ajanslar, kullanıcı ile iletişim kurmak için görseller, metinler, düzenli temalar oluşturmak için fikirleri ya da kavramları dönüştürür. Müşterinin onayından sonra reklamlar, ajansın medya satın alma birimi tarafından yapılan rezervasyonlara göre yayınlanır.

1 Mayıs 2021 / by / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.