Pazarlama Uzmanlığını Bilgi ve Tecrübe İster

Kendi yaptığınız pazarlama çalışmasının daha ucuz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzun vadede size çok daha pahalıya mal olabilir. Pazarlama çok sayıda stratejinin farklı platformlarda uygulanmasını kapsayan karmaşık bir alandır. İşletme sahipleri yardımcı olması için pazarlama uzmanları kiralamakta tereddüt ederler. Ancak bir pazarlama ekibi bir işletmenin kolektif kaynaklarından çekilirken büyümesine yardımcı olabilir. Pazarlama görünürlüğü artırmak, marka varlığı oluşturmak; potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak ve sonuç olarak daha fazla gelir elde etmek için farklı stratejiler içeren karmaşık bir alandır. İşletme sahiplerinin, oyunun önünde kalmak ve rekabetin dışında durmak istiyorlarsa, pazarlamaya zaman ve para yatırmaları gerekir. İyi bir pazarlama stratejisi işletmelerin büyümesine daha fazla başarının keyfini çıkarmasına yardımcı olabilir.

Ancak birçok küçük işletme sahibi pazarlama kampanyalarını yürütmek için profesyonel pazarlamacılar kiralamaktan çekinmektedir. Bu güven eksikliği bütçe araçlarından kaynaklı olabilir. Bunun yönetilebilir bir görev olduğunu düşünüyor olabilir. Sonunda, bir iş yürütürken sorumluluklarını paylaşmak ve görevleri devretmek için mücadele edebilirler. Bu da, pazarlamadan dış kaynaklı kullanmadıkları denetime tabi oldukları stratejileri, planlamak ve uygulamak için deneyimsiz şirket içi çalışanlara güvenmeleri anlamına gelir.

Bir pazarlama uzmanını işe almak neden yardımcı olabilir?

Modern pazarlama dijital pazarlamanın yanı sıra geleneksel çevrimdışı pazarlamayı içeren geniş bir alandır. İşletme sahipleri, nadiren farklı pazarlama tekniklerini öğrenmek ve bunları platformlarında nasıl iyi uygulayacaklarını anlamak için yeterli zamana sahiptir. Her türlü işletme özellikle küçük şirketler profesyonel yardımdan yararlanabilir.

1. Modern pazarlama stratejilerinin karmaşıklıklarını araştırmak

Modern pazarlama stratejileri çok çeşitli teknikler, araçlar, beceriler ve platformlar içerir. Bu yüzden insanlar bunları uygulamak için ekipler halinde çalışırlar. Dijital pazarlama ekibi farklı görevleri yerine getiren, farklı beceri ve niteliklere sahip profesyonelleri içerir. Bu stratejiler alanında yetkin olsalar bile tek bir kişinin yönetmesi için çok karmaşıktır.

En basit pazarlama stratejisi bile aşağıdaki gibi adımlar gerektirir:

 • Kitlenizi oluşturma
 • İzleyici için hizmetin markalaştırılması
 • Grafik tasarım ve teminat oluşturma
 • Satış yapan bir web sitesi oluşturma
 • Web sitesini SEO dostu hale getirme
 • Web sitesinin tanıtımı
 • Sosyal medya profilleri oluşturma
 • Marka varlığının oluşturulması
 • İçerik oluşturma
 • Ücretli platformlar için reklam oluşturma
 • Reklam harcamalarını yönetme
 • Web sitesine ilişkin yetkili bağlantıları yönetme

Tüm bunlar, farklı beceriler gerektirir ve çoğu işletme sahibi profesyonel yardım almadan pazarlamayı ele almak istiyorlarsa bu becerileri öğrenmek için zaman harcamak zorundadır.

2. Endüstri otoritesini kuran içerik oluşturmak

İçerik modern pazarlama stratejilerinin önemli bir özelliğidir. Çünkü bir şirketin kendi sektöründe yetki kurmasına, müşterilerle etkileşim kurmasına, ürün ve hizmetler hakkında bilgi dağıtmasına; anahtar kelimelerle arama motorlarının dikkatini çekmesine yardımcı olur. İnternet içeriğe doymuştur, bu nedenle kullanıcılar okudukları şey konusunda çok seçicidir. Genel içerik oluşturmak metne alakalı anahtar kelimeler eklemek yeterli değildir. İçerik hedef kitleye önemli bir değer sağlamalıdır.

 • İçerik iyi bir dilbilgisi ve imla ile yazılmalıdır.
 • Tüm bilgiler güncel olmalı ve metindeki anahtar kelimelerle alakalı olmalıdır.
 • İçerik uzun biçimde olmalı ve 1.000 ila 2.000 kelime arasında olmalıdır. İlk arama motoru sonuç sayfasındaki web sayfalarının ortalama kelime sayısı 1.890’dır.
 • Anahtar kelimeler spesifik olmalı içerik uzun kuyruklu kelime öbekleri içermelidir.
 • Tüm bilgiler iyi araştırılmalı mümkün olduğunca doğru olmalıdır.

İçerik pazarlamanın birincil amacı, web sitenize organik trafik çekmek ve kullanıcıların ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmeye yetecek kadar kalmasını sağlamaktır. İçerik pazarlamasının ikincil amacı, otoritenizi oluşturmak ve ziyaretçilerin güvenini kazanmaktır.

Nitelikli ve deneyimli içerik pazarlama uzmanları hedef kitleleri için doğru içeriğin nasıl oluşturulacağını bilir. Bu iş çevrimiçi kitleler için yazma becerisi konusunda, eğitim ve derin bilgi gerektirir. Çoğu bireysel işletme sahibinin kendi başlarına yönetemediği bir şeydir.

3. Yaratıcı ve etkileşimli kaynaklar geliştirmek

İçerik pazarlaması sadece metin içermez ancak modern pazarlamanın en yaygın biçimlerinden biridir. Metin içeriği oluşturmak kolaydır, işletme sahipleri biraz zaman ve çaba harcarlarsa iyi makaleler blog gönderileri geliştirebilirler. Ancak, deneyimli pazarlamacılar içerik pazarlamasının çeşitli olması gerektiğini ve hedef kitleye farklı yönlerden yaklaşması gerektiğini biliyorlar. Sağlam bir içerik pazarlama stratejisi aşağıdakileri içerir:

 • Videolar eğitimler
 • Podcast’ler canlı yayınlar
 • İnfografikler animasyonlar
 • Endüstri ile ilgili teknik inceleme araştırma

Bu tür içerikler, bir işletme sahibinin genellikle erişemediği farklı beceriler ve yazılımlar gerektirir. Profesyonel pazarlamacılar, görsel ve metin içeriği oluşturmak için gerekli tüm araç ve bilgilere sahiptir. Bunu bir pazarlama stratejisi göz önünde bulundurarak kullanabilirler.

4. Markanızı sosyal olarak sunmak

Sosyal medya küçük işletmeler için harika bir platformdur çünkü, hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlar. Kitleleriyle düzenli olarak etkileşim kurabilir, kişisel bir ilişki kurabilir, müşteri endişelerini ve şikayetlerini duyabilir hemen karar verebilirler. Bu, müşterilerin markayla ilgilenmeye devam etmelerine yardımcı olur.

Ancak sosyal medya düzgün ele alınmazsa tehdit oluşturabilir. En küçük hatalar bile şirketinizin itibarını tehlikeye atabilir hedef kitlenizi yabancılaştırabilir. Deneyimli sosyal medya profesyonelleri bu platformlarda nasıl gezinileceğini iyi bilirler.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi farklı platformları anlayın her platformda kitlenin ilgisini çekmek için benzersiz stratejiler geliştirin.

Bu platformlarda ücretli reklamları, tanıtılan içeriği ve diğer ücretli pazarlama seçeneklerini keşfedin bunları en iyi şekilde kullanın.

Müşteri tercihlerini anlamak için işletmeniz ve hedef kitleniz arasındaki etkileşimleri izleyin.

Müşterilerden gelen şikayet, soru ve istekleri sosyal medya platformlarında ele alın.

Bu platformlarda, iyi bir üne sahip olun ve sürdürün içerik yoluyla markanızın otoritesini oluşturun.

Profesyonel pazarlamacılar, tüm bu etkinlikleri takip etmek ve hiçbir şeyin yanlış gitmemesini sağlamak için sofistike sosyal medya yönetim araçlarını kullanacaklar. Sosyal medyayı yönetmek, zaman ve bağlılık gerektirir ancak çok faydalı olabilir. Sosyal medya pazarlamacıları bu platformlarda bilgili ve izleyicileri nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını biliyorlar.

Birçok küçük işletme sahibi, pazarlamanın bu yönü ile mücadele etmekte ve sosyal medya hesaplarını takip etmek için ne zaman ne de bilgiye sahiptir. Güncelleme, içerik yayınlama, yanıtlama ve ardından kitleleriyle etkileşim kurma zamanı orada değil.

5. Marka ve web sitesi konseptlerinizi geliştirmek

İşletmenin iyi tasarlanmış bir web sitesi ve özenle hazırlanmış bir marka varlığı yoksa başarısız olur. Web sitesi, tüm pazarlamanın temelidir ve ziyaret ettikleri platformdan bağımsız olarak ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaları gerekir.

Web sitenizde gezinmesi kolay mobil uyumlu SEO dostu tüm platformlara hızlı yükleme estetik açıdan hoş ve bilgilendirici olmalıdır. Hedef kitlenize doğru mesajı iletmesini sağlamak için markanıza uygun olarak tasarlanmalıdır. Deneyimli web sitesi geliştiricileri ve pazarlamacılar, bir platform ve marka oluştururken bu faktörleri dikkate alacaklardır:

 • Hedef kitleleri ve tercihlerini hedefleyin
 • Ürün ve hizmet türleri
 • Rakipler ve genel olarak endüstri
 • Şirketin etiği, amaçları ve mesajı
 • Şirketin bulunduğu yer

Web sitesi tasarımı ve markalama sürecinde bu yönlere dikkat edilmesi, çevrimiçi varlığınızın benzersiz ve hedef kitleniz için çekici olmasını sağlar. İşletme sahipleri endüstrilerini, ürünlerini ve hedef pazarlarını iyi bilirken, markalaşma konusunda kendilerini en iyi nasıl konumlandıracakları konusunda bilgi ve beceriye sahip değiller. Gelişigüzel bir yaklaşım veya planlanmamış marka stratejisi girişiminizin başarısı üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olabilir.

6. Etkileşim kampanyalarınızı araştırmak ve analiz etmek için

Modern pazarlama stratejileri akıcı ve dinamiktir. Değişen pazar koşullarına, arama motoru düzenlemelerine, hedef kitle tercihlerine ve bu gibi diğer etkili faktörlere yanıt olarak değişmeleri ve gelişmeleri gerekir.

Bugün başarılı olan bir pazarlama kampanyası, altı ay boyunca başarılı olamayabilir, bu nedenle deneyimli pazarlamacılar kampanyaları her zaman analizler ve pazarlama trendlerini düzenli olarak araştırırlar. Profesyonel pazarlamacıların düzenli olarak göz attığı birçok analitik rapordan bazıları:

Ziyaretçi sayısı (tekrar ve benzersiz), ziyaret süresi, hemen çıkma oranları ve en popüler sayfalar gibi web sitesi etkinliği. Bu bilgiler, web sitesinin genel kalitesini artırmalarına yardımcı olacaktır.

Arama motorlarında, sosyal medya platformlarında ve hatta doğrudan posta pazarlaması gibi çevrimdışı stratejilerde ücretli reklam kampanyası performansı. Ücretli reklam kampanyalarınızın performansını izler ve reklamların yeterli YG sağlayıp sağlamadığını belirler.

Gösterimler, açılan yayınlar, yorumlar ve beğeniler ve beğenmemeler dahil olmak üzere organik sosyal medya etkileşimi. Deneyimli sosyal medya pazarlamacıları bu raporları inceleyecek ve sosyal medya stratejilerini buna göre değiştirecektir.

Düzenli analiz olmadan, kampanyaların iyi performans gösterip göstermediğini ve doğru miktarda yatırım getirisi sağlayıp sağlamadığını belirlemek zordur. Analizlerden elde edilen bilgiler, içerik oluşturma, pazarlama kampanyası planlaması ve sosyal medya kampanyalarında da yardımcı olabilir. Bir işletme sahibi pazarlama kampanyasının başarısız olmasına yol açabilecek analitiklerin tüm yönlerini ele almayı oldukça zor bulacaktır.

7. Zaman ve paradan tasarruf etmek için

Küçük işletme sahiplerinin pek çok sorumluluğu vardır ve hepsine yönelecek çok zamanları yoktur.

Pazarlama sadece ek bir yük olabilir, bu yüzden DIY pazarlama kötü bir fikir olabilir. DIY pazarlama uygun görünmekle birlikte işiniz üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkiye sahip olabilir, önemli ölçüde strese neden olabilir ve dikkatinizi dış kaynak kullanamayacağınız ve dikkatinize ihtiyaç duymadığınız görevlerden uzaklaştırabilir.

Dijital pazarlama stratejileri hakkında birçok yol ve bilgi kaynağı olsa da; Profesyonel pazarlamacıların sahip olduğu eğitim, beceri ve deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz. Ayrıca, pazarlama stratejisinde etkili stratejiler geliştirmeyi kolaylaştırabilecek farklı kuruluşlarla da bağlantıları vardır. Profesyonel pazarlamacılar daha az parayla daha fazlasını başarabilirler; Bu nedenle profesyonel bir pazarlamacı ile çalışmanın ilk yatırımı biraz pahalı gibi görünse de, uzun vadede paradan tasarruf edebilirsiniz.

Unutmayın reklam pazarlamayı pazarlama ise satışı besler. Bu sıralamayı bozulursa başarısız olursunuz.

Çevrimiçi tanıtım hizmetileri mi arıyorsunuz? Bizi hemen arayın.

Reklam Banner